Zamknij
,
Archeolodzy z Muzeum im. Jana Kasprowicza rozpoczęli sezon. Pierwsze wbicie szpadla, a właściwie ruch łyżki koparki, odsłonił ślady dawnych mieszkańców naszego regionu.
,
662 lata temu, a dokładnie 9 lutego 1359 roku król Kazimierz Wielki przywilejem wystawionym w Brześciu Kujawskim nadał Pakości prawa miejskie według wzoru magdeburskiego.
,
Stacja w Pakości miała duże tradycje. Linia kolejowa łącząca Inowrocław z Drawskim Młynem powstała już w latach 1888/1889. W tym czasie wybudowano również pakoski dworzec. Kolejne lata przyniosły rozwój infrastruktury kolejowej w kujawskim grodzie.
2
,
11 grudnia minie 51 lat od katastrofy lotniczej w Giebni, gdzie rozbił się największy, polski bombowiec Ił-28. W tym roku mija również pięć lat od postawienia głazu, który upamiętnia ten tragiczny lot.
,
Marcin Woźniak, dyrektor i archeolog Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu napisał tekst o najstarszej macewie na Kujawach. Zachęcamy do przeczytania tej ciekawej opowieści.
,
Powstanie w getcie warszawskim było przejawem ogromnej odwagi, ale jednocześnie krzykiem rozpaczy Żydów, którzy każdego dnia byli mordowani przez niemieckich oprawców; wspominamy tę odwagę i chęć wolności - napisał w niedzielę, w 77. rocznicę powstania premier Mateusz Morawiecki.
,
Marcin Woźniak, dyrektor i archeolog Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu napisał tekst na temat Kalwarii Pakoskiej. Zachęcamy do przeczytania tej ciekawej opowieści.