Zamknij
REKLAMA

Pod Pakością odkryto osadę sprzed 2500 lat! Archeolodzy w akcji!

13.55, 15.04.2022 Tomasz Szymczak
Skomentuj Fot. Starostwo Powiatowe
REKLAMA

Archeolodzy z Muzeum im. Jana Kasprowicza rozpoczęli sezon. Pierwsze wbicie szpadla, a właściwie ruch łyżki koparki, odsłonił ślady dawnych mieszkańców naszego regionu.

Regularne czarne plamy na dnie wykopu okazały się pozostałościami osady sprzed ponad 2500 lat. Były zatem pomiary, rysunki, fotografie i eksploracja.

- Z kolejnymi warstwami ziemi odsłaniają się karty przeszłości. W miejscu badań, które już niedługo zamieni się w plac budowy, nad wysokim brzegiem jeziora Mielno dawno, dawno temu przybyła grupa ludzi. Zatrzymali się tutaj tylko na sezon. Pozostawili potłuczone naczynia, zagubione krzemienne narzędzia, kości zwierząt i grób - mówi Marcin Woźniak, dyrektor muzeum.

W niewielkiej, bo liczącej metr średnicy jamie, złożone były ciała dwójki dzieci. Skurczone do niemal płodowej pozycji ułożono jedno na drugim.

- Czy zaraz potem odeszli? Dlaczego nie zanieśli zmarłych na cmentarz? Dlaczego w czasach dominującego obrządku ciałopalnego nie dokonali kremacji? Jeden niewielki wykop, nadzory archeologiczne towarzyszące budowie domu i odkrycie, które mnoży pytania. Archeologiczna przygoda dopiero się zaczęła – mówi Marcin Woźniak.

Odkryte szczątki są już w pracowni antropologicznej. Niebawem zostanie podjęta próba odczytania DNA. Czy wyniki tych specjalistycznych badań przyniosą odpowiedzi? Możliwe, że będziemy bliżej prawdy o dawnych mieszkańcach tego miejsca.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%