Zamknij

Alimenty na dzieci w sprawie rozwodowej

13:39, 17.08.2018 #ZawszeNaCzasie Aktualizacja: 13:51, 17.08.2018
Skomentuj

W sprawie rozwodowej, w sytuacji gdy małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci, poza m.in. ustaleniem, który z małżonków ponosi winę w rozkładzie pożycia między stronami, sąd orzekający rozstrzygnie także o obowiązku alimentacyjnym stron względem tych dzieci.

Ustalenie zakresu obowiązku alimentacyjnego każdego z małżonków zależy od kilku kwestii. Przede wszystkim zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, tj. dzieci stron. Na to, jakie potrzeby dzieci należy uznać za usprawiedliwione ma wpływ głównie wiek dzieci, jak i pośrednio stopa życia na której dotychczas żyli małżonkowie (dzieci mają prawo do życia na równej stopie jak ich rodzice). Inne potrzeby sąd uzna za usprawiedliwione w przypadku dziecka czteroletniego, a inne w przypadku dziecka, które już uczęszcza do szkoły.

Jednocześnie czterolatek, który pozostaje pod opieką jednego z rodziców może „mieć” inne potrzeby niż ten, który uczęszcza do przedszkola (a rodzic ponosi związane z tym koszty). Przed złożeniem pozwu rozwodowego, warto więc – w zakresie żądania alimentacyjnego – ustalić jakie usprawiedliwione koszty są ponoszone na utrzymanie dziecka oraz jaka jest ich wysokość. Często na poparcie tych twierdzeń warto zgromadzić stosowne faktury, rachunki czy paragony, dotyczące utrzymania dzieci. W tym celu pomocne może być zasięgnięcie porady profesjonalnego pełnomocnika, jakim może być, np. adwokat gdańsk rozwód, który wskaże istotne w tych sprawach kwestie.

Na zakresie obowiązku alimentacyjnego wpływają też zdolności i możliwości zarobkowe osób zobowiązanych. Decydujące znaczenie ma w tym wypadku, nie tyle faktycznie osiągane przez zobowiązanego wynagrodzenie, ale dochód jaki mógłby on osiągnąć uwzględniając jego wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności. Oczywiście często zobowiązany w pełni wykorzystuje swoje zdolności i możliwości zarobkowe, a zatem są one tożsame (kwotowo) z osiąganym przez niego wynagrodzeniem. Mając to na uwadze, kompletnie niecelowe w tej sytuacji wydaje się wskazywanie przez zobowiązanego, iż miernikiem jego zdolności zarobkowych winno być wynagrodzenie minimalne, które on osiąga, gdy z okoliczności sprawy i zasad doświadczenia życiowego wynika, że z jego umiejętnościami i wykształceniem jest on w stanie osiągnąć dużo wyższy dochód. Również celowa zmiana lub utrata bardziej dochodowego zatrudnienia przez zobowiązanego, na zatrudnienie mniej dochodowe, nie wpływa na zakres ustalenia jego obowiązku alimentacyjnego.

Nie należy też zapominać, że wypełnienia obowiązku alimentacyjnego to nie tylko „płacenie” określonych kwot na utrzymanie dzieci, ale także osobiste starania o wychowanie i utrzymanie dzieci. Tym samym osoba, z którą dzieci stale mieszkają, która się nimi opiekuje, realizuje w ten sposób ciążący na niej obowiązek alimentacyjny.

Ustalenie kto i w jakim zakresie jest zobowiązany do wypełnienia obowiązku alimentacyjnego znajduje swoje odzwierciedlenie dopiero w wyroku rozwodowym, co nie wyklucza zabezpieczenia interesów uprawnionego już w toku postępowania rozwodowego i na czas jego trwania poprzez wydanie przez sąd stosownego postanowienia zabezpieczającego.

(#ZawszeNaCzasie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%