Elementy mobbingu
Opisane działanie może mieć charakter mobbingu. Jego definicja została opisana w Kodeksie Pracy i według niej mobbing: oznacza działanie dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi polegający na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujący u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie lub wyeliminowanie go z zespołu pracowników.
Jest to definicja dość rozbudowana, jednakże jak wskazuje Sąd Najwyższy ustawowe cechy mobbingu muszą być spełnione łącznie.
Do działań tego typu możemy zaliczyć: nieuzasadnione krytykowanie pracownika, oczernianie, upokarzanie, prowokacyjne zachowania itp.
Wymaga się, aby działanie te były działaniami uporczywymi i długotrwałymi. Podnosi się, iż działania można uznać za długotrwałe, jeżeli trwają co najmniej kilka miesięcy.
[POGODA]1531122686544[/POGODA]
Możliwości prawne
Pracownik poddany mobbingowi może dochodzić swych praw, jeżeli mobbing wywołał u niego rozstrój zdrowia lub gdy w skutek mobbingu pracownik rozwiązał umowę o pracę. Może wtedy żądać odpowiedniej sumy pieniężnej tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
W zakresie zarzutu podejmowania przez pracodawcę mobbingu, na pracowniku spoczywa obowiązek dowodowy poprzez wskazanie działań pracodawcy, które uzasadniałyby roszczenie. Mają tutaj zastosowanie ogólne reguły dowodzenia z kodeksu cywilnego, więc ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.
Pamiętać również należy, iż w środowisku pracy, odpowiedzialność za wskazane zachowania zawsze ponosi pracodawca, bez względu na to, kto był osobą działania te wykonujące czyli stosującą mobbing. Nie jest jednak tak, iż w stosunku do innych osób dokonujących mobbingu, jeżeli nie był nim pracodawca,- nie przysługuje nam żadna ochrona. Jednakże będzie to już zupełnie inna podstawa prawna,- zastosowanie znajdą tutaj przepisy kodeksu cywilnego, a mianowicie możliwe będzie wystąpienie przeciwko takiej osobie z powództwem z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
[ZT]285[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu pakosc24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz