Zamknij

Okuliści ostrzegają przed skutkami zdalnej pracy dla oczu

13:00, 10.05.2020 #ZawszeNaCzasie
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne/pixabay Zdjęcie ilustracyjne/pixabay

Podczas kwarantanny, która dla milionów osób oznacza zdalną pracę i naukę, może dojść do masowego zjawiska pogorszenia się wzroku - alarmują okuliści we Włoszech. Ostrzegają przed konsekwencjami godzin spędzanych przed ekranem komputera, także w wolnym czasie.

Lekarze podsumowując ponad dwa miesiące przymusowej kwarantanny i oddelegowania wielu pracowników do pracy w domu przy komputerze podkreślają, że taka forma aktywności zawodowej w czasach pandemii już zaczyna przynosić konsekwencje. Jak dodają, w wyniku wielogodzinnego pozostawania przed ekranem, wzrok pogarsza się, także u osób już mających krótkowzroczność i pojawiają się problemy z oczami.

Co więcej, zauważa się, również po zakończeniu pracy i zdalnych lekcji, nadal większość osób korzysta z komputera; ćwiczą oglądając instruktażowe filmy, sprawdzają przepisy kulinarne i uczą się gotować, godzinami oglądają seriale na platformach filmowych.

Nowy styl życia- tłumaczą okuliści- sprawił, że oczy obciążone są nadmiernie też dlatego, że traci się nawyk patrzenia daleko, ku horyzontowi. Przez znaczną część dnia wzrok utkwiony jest w ekran.

“Pozostawanie przed ekranem przez długi czas w otoczeniu zbyt słabo oświetlonym, jak to bywa w domu, zwiększa wady wzroku i nasila problemy z oczami ”- podkreśliła okulistka Elena Pacella z rzymskiego szpitala Umberto I, cytowana przez dziennik „Il Messaggero”.

Jako jeden z rezultatów wymieniła zaostrzenie astenopii, czyli osłabienia oczu, objawiającego się ich bólem i zaczerwieniem, łzawieniem, bólem głowy , kłopotami z widzeniem.

“W ciągu dwóch miesięcy oczy mogą już znacznie odczuwać skutki nowego stylu życia”- dodała.

[ZT]1339[/ZT]

Doktor Pacella powiedziała:

„U osoby z krótkowzrocznością może ona wzrosnąć , ale i rozwinąć się u kogoś, kto ma do niej predyspozycje, ale jeszcze nie ma objawów”

  • Szkodliwe, ostrzegła, jest wielogodzinne patrzenie na coś z bliska.
  • Jak podkreśliła doktor okulistyki, choć ekrany mają specjalne zabezpieczenia ochronne, to jednak sprawiają, że zwiększa się łzawienie oczu.
  • Okulistka z Rzymu zaapelowała, by podczas wielogodzinnego przebywania oko w oko z komputerem patrzeć regularnie w dal.
  • Sygnałem alarmowym powinno też być pojawienie się kłopotów z oczami u tych, którzy dotąd ich nie mieli.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%