Zamknij

Czy można zdemontować auto przed kasacją?

09:11, 03.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:11, 03.01.2023

Stare, bezużyteczne już auto musi zostać zezłomowane. Bez tego nie uda się go wyrejestrować i tym samym zakończyć obowiązku opłacania OC. Najwygodniej będzie oddać wrak do skupu, czy jednak można wcześniej wyjąć z samochodu przydatne części?

Jakie auto można oddać do skupu?

Do skupu oddać można niemal każdy samochód, bez względu na stopień jego wyeksploatowania. Skupowane są auta różnych marek, modeli i roczników, poleasingowe, z firmowej floty, powypadkowe. Skup aut w Toruniu przyjmie auto rozbite i kompletnie niesprawne, kłopoty mogą się jednak pojawić się w sytuacji, gdy z samochodu wymontowane zostaną ważne części. Dlaczego to problem? Skupy odzyskują używane części, które później służą do naprawy popsutych pojazdów, zatem kiedy tych elementów nie ma, wrak traci na wartości.

Każda placówka ustala swoje zasady indywidualnie, więc znajdą się skupy chętne odebrać również te niekompletne pojazdy. Wyceny dokonuje się podczas oględzin auta i jeśli skup uzna, że nawet bez kilku części dany egzemplarz wciąż przedstawia jakąś wartość, transakcja dojdzie do skutku. Mimo to warto mieć na uwadze, że certyfikowana stacja demontażu pojazdów często nalicza opłaty, jeśli masa oddawanego samochodu jest mniejsza niż 90 procent całkowitej masy podanej w dowodzie rejestracyjnym. Wysokość naliczanych opłat za brakujące kilogramy zależy od konkretnej stacji, dodatkowo mogą jeszcze pojawić się wyższe stawki za brak konkretnych podzespołów.

Czy demontaż pojazdu na własną rękę jest legalny?

Wymontowywanie części ze starych samochodów może się okazać nie tylko nieopłacalne, ale po prostu niezgodne z prawem. Pojazdy, ze względu na obecność szkodliwych chemikaliów, muszą być utylizowane w określony sposób, i nawet takie czynności jak spuszczanie oleju zagrażają środowisku, dlatego powinno się to robić jedynie w wyznaczonych miejscach.

Jeśli stary pojazd przejmie skup aut w Inowrocławiu znika problem z bezpieczną utylizacją, a właściciel już nie musi się przejmować tym, co dalej stanie się z wrakiem. Dzięki temu bez problemu da się też wyrejestrować auto, co spowoduje ustanie obowiązku opłacania składek OC. Po sprzedaży samochodu do skupu można się zgłosić do ubezpieczyciela i odzyskać niewykorzystaną część składki – skupy zwykle rezygnują z przejęcia polisy wraz z kupowanym samochodem.

Jak dostarczyć samochód do skupu?

Niezależnie od tego, czy auto jest sprawne, czy rozbite albo uszkodzone w inny sposób, skupy zwykle zapewniają darmowy transport. Odbiór auta odbywa się z miejsca wskazanego przez klienta, nierzadko jeszcze tego samego dnia, w którym doszło do transakcji. Płatny przewóz wraku lawetą dotyczy przeważnie aut odbieranych z dalekiej lokalizacji, co ostatecznie okazuje się mało opłacalne dla kierowcy, dlatego najlepiej jest szukać placówek blisko swojego miejsca zamieszkania.

Koniecznie też trzeba potwierdzić sprzedaż wraku umową, bo tylko na tej podstawie da się wyrejestrować samochód i oficjalnie przestaje się być właścicielem pojazdu. W przypadku oddawania auta na złom, stacja demontażu wystawia potwierdzenie przyjęcia samochodu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%