Samosiewy rzepaku to zjawisko dobrze znane wielu rolnikom, szczególnie tym, którzy stosują zmianowanie rzepaku z różnymi gatunkami zbóż. Po żniwach rzepaku często dochodzi do niekontrolowanego kiełkowania nasion, które pozostały w glebie – a to prowadzi do powstawania samosiewów. Obecność samosiewów rzepaku w zbożach, takich jak pszenica, jęczmień czy żyto, stanowi poważne zagrożenie dla uprawy i wymaga odpowiednich działań agrotechnicznych.
Samosiewy rzepaku są konkurencyjne wobec roślin zbożowych – zabierają im światło, wodę i składniki pokarmowe. Co więcej, mogą stanowić rezerwuar chorób (np. kiła kapusty, sucha zgnilizna) oraz szkodników, które przenoszą się potem na kolejne uprawy. Obecność niekontrolowanych roślin rzepaku utrudnia również ochronę chemiczną i prowadzenie precyzyjnych zabiegów uprawowych.
Najlepszym okresem na zwalczanie samosiewów rzepaku w zbożach jest jesień – zanim rośliny osiągną zbyt zaawansowaną fazę rozwoju. Oprysk na samosiewy rzepaku w zbożach jesienią pozwala zminimalizować ich wpływ na wzrost i rozwój zbóż ozimych.
Na rynku dostępnych jest wiele środków ochrony roślin przeznaczonych do walki z samosiewami rzepaku. Wybierając herbicyd na samosiewy rzepaku, należy wziąć pod uwagę:
Wśród skutecznych substancji czynnych wykorzystywanych do zwalczania samosiewów rzepaku w zbożach znajdują się m.in. flufenacet, diflufenikan, chlorotoluron, a także kombinacje tych składników. W zależności od sytuacji można zastosować zarówno herbicydy doglebowe, które ograniczają wschody samosiewów, jak i nalistne, które niszczą już rozwinięte rośliny. Wypróbuj niezawodny herbicyd Galaxo 150 WG!
Załącznik:
Oprysk najlepiej przeprowadzać w fazie 2–4 liści samosiewów rzepaku, kiedy są one najbardziej podatne na działanie środków chemicznych. Ważne jest również, aby nie dopuścić do zbytniego rozwoju roślin rzepaku, ponieważ wtedy stają się one bardziej odporne i trudniejsze do zwalczenia.
Dowiedz się więcej o tym jak poradzić sobie z samosiewami rzepaku
Zwalczanie samosiewów rzepaku w zbożach to istotny element prowadzenia skutecznej i zrównoważonej agrotechniki. Wczesna reakcja, odpowiedni oprysk na samosiewy rzepaku oraz dobranie właściwego herbicydu na samosiewy rzepaku pozwalają ochronić uprawę i ograniczyć ryzyko spadku plonów. Jesień to najlepszy moment na działanie – warto więc nie zwlekać z podjęciem decyzji.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz