Zamknij

Pakość solidarna z Ukrainą. Manifestacja na Rynku

09:24, 25.03.2022 Tomasz Szymczak Aktualizacja: 09:27, 25.03.2022
Skomentuj Fot. Gmina Pakość Fot. Gmina Pakość

Mija miesiąc od momentu haniebnej inwazji rosyjskiej na niepodległą Ukrainę. Z tej okazji Urząd Miejski w Pakości zorganizował „Dzień Solidarności z obywatelami Ukrainy”.

Naczelną ideą tej inicjatywy było, poza kolejnym dowodem poparcia dla Ukrainy i stanowczego sprzeciwu wobec zbrodniczych działań Federacji Rosyjskiej, integracja środowisk zaangażowanych w niesienie pomocy w całym regionie kujawsko-pomorskim – tak Polaków, jak i Ukraińców oraz osób innych narodowości.

Uroczystość rozpoczęła się odsłuchaniem hymnu Rzeczpospolitej Polskiej oraz Ukrainy, następnie uczczono minutą ciszy ofiary konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

- Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę na to, że Polska i Ukraina to dzisiaj jak dwie siostry. Dziękował narodowi polskiemu za to, że otworzyliśmy granice i otworzyliśmy serca, że pokazaliśmy tą naszą polską gościnność a z drugiej strony nasze polskie zrozumienie sytuacji jaka zaistniała na Ukrainie. Polska to kraj, który doświadczył wojny, doświadczył ataku z zachodu i ze wschodu. Kraj, który został sam, przez pewien czas na łasce losu, aż inne narody się ulitowały i przyszły na pomoc. Dzisiaj Ukraina prosi o tę pomoc i my to rozumiejąc staramy się przyjąć wszystkich jak swoich, jak siostry i braci. I mamy nadzieję, że będą się tutaj u nas czuli dobrze. Na pewno nie zastąpimy rodziny, na pewno nie zastąpimy Ojczyzny. Ale damy chwilę wytchnienia i odpoczynku aby nabrać siły do odbudowy tego co Wasze. Tego, do czego każdy człowiek ma prawo: do miłości, do życia w wolności, do tego żeby mógł wyznawać swoje poglądy i tworzyć to co dla niego najpiękniejsze. Wojna to czas, który łączy nasze myśli z tymi, którzy pozostali tam na froncie. Ale też z tymi, którzy już odeszli. Być może za wcześnie stanęli przed Panem, który ich powołał do tego aby tam odeszli. I chociaż w naszych sercach jest ból, to jest na pewno też nadzieja. Kiedy patrzymy na te dzieci to możemy sobie pomyśleć tak jak one są dzisiaj beztroskie, bo na szczęście nie rozumieją tego całego konfliktu, tak miejmy nadzieje że w końcu naród ukraiński będzie wolny, tak jak na to zasługuje. Razem z Wami chcemy mieć tę nadzieję i razem z Wami chcemy przeżywać te chwile, które u nas spędzacie. Możecie się tutaj czuć bezpiecznie, możecie liczyć na naszą pomoc. W miarę możliwości jak tylko porozumiemy się, nauczymy się Waszego języka, a Wy naszego będziemy mogli mówić, że mamy wspólną mowę. Mamy też nadzieję na więzi, które zostaną na lata, kiedy to wrócicie do swojego kraju odbudowywać go z powrotem, żeby był tak piękny jak znamy go z różnych wycieczek, jak znamy go z różnych piosenek czy Waszej poezji. Mam nadzieję, że my tutaj jako mieszkańcy Pakości i gminy Pakość pokazujemy się z jak najlepszej strony i myślę, że wytrwamy w tej pomocy tak długo, jak tylko będzie taka potrzeba. Jesteśmy narodem, który potrafi kochać, jesteśmy narodem który potrafi rozumieć. Liczymy też na to, że każda rzecz o którą poprosicie, jeżeli będzie możliwa, będzie Wam wyjaśniona. Jeżeli będziecie potrzebowali wytłumaczenia czy jeżeli będziecie potrzebowali naszego wsparcia. Wiem, że dzieci są już w przedszkolu, wiem że dzieci zaczęły chodzić do szkoły. Nie jest to sytuacja taka zupełnie normalna ale próbujemy stworzyć ten świat na tej obcej dla Was ziemi, żebyście się czuli trochę jak u siebie - powiedziała zastępczyni burmistrza Róża Sielecka:

Miłym akcentem była prezentacja poezji ukraińskiej w wykonaniu Katji. W trakcie trwania uroczystości można było dokonać wpisu do księgi, w której każdy mógł wyrazić swoje wsparcie i współczucie dla narodu Ukraińskiego oraz skosztować barszczu ukraińskiego.

[ZT]3515[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%