Zamknij

Nowe przedmioty w polskich szkołach! Wiceszefowa MEN ogłasza zmiany

10:30, 05.04.2024 Źródło: Radio ZET/gazeta.pl Aktualizacja: 11:14, 05.04.2024
Skomentuj Fot. Freepik Fot. Freepik

Wiceminister edukacji, Katarzyna Lubnauer ogłosiła rozpoczęcie konsultacji dotyczących przyszłych zmian w podstawie programowej, które mają wpłynąć na krajobraz edukacyjny od 1 września.

W wywiadzie udzielonym portalowi gazeta.pl, Katarzyna Lubnauer podkreśliła, że Ministerstwo Edukacji Narodowej ma zamiar wdrożyć nowe przepisy do końca czerwca, po przeprowadzeniu konsultacji, które ruszą 15 kwietnia.

W lutym br. MEN przeprowadziło prekonsultacje zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego, mających obowiązywać od nadchodzącego roku szkolnego.

- Powstały już wersje podstaw programowych, które przygotowuje ministerstwo. Od 15 kwietnia ruszą konsultacje materiałów ministerialnych tak, żeby do końca czerwca mniej więcej przyjąć rozporządzenia, które pozwolą na to, by od 1 września były już odchudzone podstawy programowe - mówi wiceszefowa MEN.

Nowe zajęcia w polskich szkołach

W ramach planowanych zmian w szkolnictwie, MEN zamierza zrezygnować z przedmiotu "Historia i Teraźniejszość" na rzecz nowego przedmiotu dotyczącego edukacji obywatelskiej.

Wiceminister zaznaczyła, że problemem z dotychczasowym przedmiotem "HiT" było to, że nie skupiał się na faktach, a raczej na wartościach, uniemożliwiając uczniom wyrobienie sobie własnego zdania na temat pewnych kwestii. 

- Nie pozwalał młodym ludziom wyrobić sobie własnego zdania na pewne fakty, ale przede wszystkim tam zniknął pierwiastek tego, co nazwalibyśmy edukacją obywatelską - powiedziała wiceminister.

Wraz z nowymi przepisami, od września w klasach 1-3 szkół podstawowych wprowadzone zostaną także 12-godzinne zajęcia z pierwszej pomocy. Celem tych planowanych zmian jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania.

Szykuje się większa rewolucja

Podstawa programowa kształcenia ogólnego, opisująca wymagane umiejętności ucznia z poszczególnych przedmiotów po danym etapie edukacyjnym, stanowi podstawę dla programów nauczania i podręczników. Nauczyciel ma obowiązek realizować wszystkie treści zawarte w podstawie.

MEN wcześniej informowało, że nowa, bardziej zwężona podstawa programowa będzie obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025. W tym czasie eksperci będą pracować nad kompleksową reformą programową.

Całkowicie nowa podstawa programowa ma wejść w życie 2 lata później - od 1 września 2026/2027 w szkołach podstawowych, a od roku szkolnego 2028/2029 w szkołach ponadpodstawowych.

(Źródło: Radio ZET/gazeta.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%