Zamknij

Duże braki w polskich aptekach. Kiedy dostawa ważnych leków?

12:55, 03.04.2024 Źródło: Radio ZET / Przygotował Dawid Tłuchowski
Skomentuj Fot. Freepik Fot. Freepik

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) przekazał najnowsze doniesienia dotyczące niedoborów leków w Polsce, które mogą zaniepokoić pacjentów korzystających z różnych terapii. Problemy te wynikają z różnych czynników, takich jak duży popyt na leki, wstrzymanie dostaw lub chwilowe wstrzymanie ich obrotu. W efekcie jednego z leków praktycznie nie można obecnie dostać.

GIF odpowiedzialny za monitorowanie dostępności produktów leczniczych, przekazał informacje o aktualnej sytuacji na podstawie analizy danych z aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji od producentów i dystrybutorów leków.

Jakich leków brakuje?

Według analizy, największe trudności z dostępnością dotyczą leków stosowanych w leczeniu alergii i astmy, ADHD oraz choroby wieńcowej.

W marcu br., GIF odnotował pewien wzrost w przepisywaniu antybiotyków, jednak ich dostępność pozostaje stabilna. Niemniej jednak, istnieją leki, których dostępność jest utrudniona.

Wśród nich znajdują się preparaty zawierające substancje takie jak:

  • flutikazon propionat w postaci aerozolu wziewnego w dawce 125 mcg, stosowany w leczeniu alergii, astmy i POChP. Produkt ten został czasowo wstrzymany w obrocie do połowy kwietnia.
  • metylofenidat w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu (18 mg i 36 mg), stosowany w leczeniu ADHD. Planowane są dostawy na koniec marca.
  • atomoksetyna w dawce 25 mg, również stosowana w ADHD. Wstrzymanie obrotu dwóch z trzech dostępnych produktów spowodowało niedostępność. Planowane jest wznowienie obrotu pod koniec kwietnia.
  • izosorbid mononitrat, stosowany w chorobie wieńcowej. Praktycznie wszystkie dostępne produkty są obecnie wstrzymane w obrocie, a dostawy zaplanowane są na kwiecień.
  • ferri proteinatosukcinat, roztwór doustny o zawartości 40 mg żelaza na 15 ml, stosowany w leczeniu anemii. Dostępność tego leku jest ograniczona z powodu zmniejszenia dostaw przez podmiot odpowiedzialny.

Informacje mogą być istotne dla zwłaszcza tych pacjentów, którzy regularnie stosują wymienione preparaty.

(Źródło: Radio ZET / Przygotował Dawid Tłuchowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%