Zamknij

Ugody frankowe miały być pomocą. Okazały pułapką na frankowiczów

13:20, 28.04.2022 Materiały partnera Aktualizacja: 13:21, 28.04.2022
Skomentuj

Ugody okazują się nie takie korzystne jak wielu myślało. Już ponad 25 000 frankowiczów zdecydowało się podpisać ugody z bankami.

Często zrobili to, bo myśleli że odniosą same korzyści, gdyż zmniejszają saldo kredytu oraz uwalniają się od ryzyka zmiennej stopy procentowej.

Ugody z frankowiczami nie takie dobre

Jednak banki świadome tego, że niskie stopy procentowe mogą być doskonałą okazją na sprzedanie „złotego rozwiązania” frankowiczom, zrobiły to w najodpowiedniejszym dla siebie momencie. Dziś, przy tak wysokich stopach, frankowicze już nie są zainteresowani podpisywaniem ugód. Zapłacą za swój wybór jeszcze większym ryzykiem – tym razem zmiennej stopy procentowej. I podobnie jak złotówkowicze, utkną w groźnej pułapce od której ucieczki już nie będzie, bo większość tych ugód zawierana była przed sądem i mają one być nie wzruszalne. Czy będą? Zobaczymy. Wściekli frankowicze mogą starać się je jeszcze w przyszłości podważać.

Coraz więcej banków decyduje się na ugody, gdyż może to być dla nich bardzo korzystny zabieg pod względem finansowym w okresie rosnących stóp:

  • aktualnie różnica pomiędzy stopami szwajcarskimi SARON a polskim WIBOREM wynosi 5%
  • banki pozbywają się problemu związanego z pozwaniem przez frankowiczów, bo wiejskość banków wybrała opcje zatwierdzane przez sąd, które mają być nie wzruszalne.

Podpisanie ugody z bankiem może oznaczać dla frankowicza, ze nie odniesie on absolutnie żadnej korzyści. A czasami niewielkie. Wielu frankowiczów może ponieść dotkliwą stratę. O tyle, ile ugody mogły wyglądać korzystnie jeszcze kilka miesięcy temu, dziś rzadko kiedy po podpisaniu ugody rata maleje. Także prognozy na kolejne miesiące i lata dla stóp procentowych nie wyglądają obiecująco.

Ostatnio bank BNP Paribas podał prognozę, że spodziewa się stóp procentowych w wysokości 8% a do tego dochodzi jeszcze marża banku. Wiec stopy procentowe mogą okazać się dwu cyfrowe w najbliższych miesiącach. Sam WIBOR może być także większy od samych stóp bazowych. A przecież po podpisaniu takiej ugody powinno nam być łatwiej a nie trudniej.

Banki knują kolejny spisek na frankowiczów. Chcą zabrać im to co dają im w ugodach. Zobacz przykładowe wyliczenia i zauważ gdzie tkwi w nich haczyk.

Podpisanie ugody może być bardzo kosztowne

Przyjęliśmy wersje optymistyczną, że stopy procentowe zmaleją i średnio będą wynosić 3,5% - tyle ile średnio wynosiły przez ostatnie 15 lat. Przypominamy, że stopy są faktycznie dużo wyższe – aktualnie 5,61%. Sprawdźmy jak to wpłynie na korzyść jaką odnieśliśmy poprzez spadek salda kredytowego które nastąpiło w skutek trwania umowy. Ugód podpisuje się sporo. Ludzie nie są jednak świadomi tego, jaka korzyść związana jest z podpisaniem ugody a z unieważnieniem kredytu.

Lepiej unieważnić umowę niż podpisać ugodę

Może się okazać, że kredyty w CHF w ogólnym rozrachunku wcale nie muszą być gorsze od kredytów w PLN. Może się okazać, że w przypadku kredytów złotowych ryzyko zmiennej stopy procentowej będzie tak duże, że klient którzy wziął kredyt w CHF może wyjść na nim korzystniej niż osoba która wzięła kredyt w PLN - nawet jeśli nic z tym nie zrobi. Jednak frankowicze mają dziś możliwość wyboru i skorzystać ze sprzyjającego im prawa - unieważniając swoją umowę mogą bardzo dobrze na tym wyjść. Złotówkowicze mają trudniej, bo nie ma ani linii orzeczniczej a brak klauzuli jednostronnego narzucania ceny kredytu może uniemożliwić jej unieważnienie, mimo że wielu prawników doszukuje się mechanizmu manipulowania wskaźnikiem WIBOR.

Nieświadomość i popełniony błąd w tym przypadku, może okazać się dla nich najkorzystniejszą decyzją w życiu. Ale pod jednym warunkiem - coś z tym zrobią i pozwą bank. Zanim to jednak zrobisz porównaj wielkość korzyści abyś był świadomy tego jaką decyzje podejmujesz i czy jest ona dla Ciebie korzystna - https://lextio.pl/kalkulator-chf/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%