Coraz większe grono Polaków pracuje za granicą, gdyż to daje szanse rozwoju zawodowego i często większe zarobki niż w naszym kraju. W tym wypadku warto znać niektóre zagadnienia dotyczące pracy i przebywania w innych krajach, tak aby działać zgodnie z przepisami. W tym zakresie wszelkie wątpliwości omówimy z biurem podatkowym, które zapewnia usługi najwyższej jakości. Co to jest BUAK i Soka-Bau? Co trzeba wiedzieć o świadczeniu Kindergeld w 2025 roku?
Czym jest Soka-Bau? Jest to Niemiecka Karta Urlopowa Budownicza, pozwalająca na ubieganie się o odszkodowanie lub ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Pamiętajmy o tym, że firmy budowlane w Niemczech muszą odprowadzać do Soka-Bau odpowiednie stawki urlopowe. Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu, może wnioskować o wypłatę pieniędzy z kasy urlopowej. W tym wypadku ekwiwalent za urlop odnosi się do lat 2023 i 2024. Prawa urlopowe z roku 2023 przepadają wraz z końcem roku 2024! Po tym terminie skorzystamy z odszkodowania w ciągu maksymalnie do dwóch lat wstecz. Nie ma tutaj znaczenia aktualne zatrudnienie w branży budowlanej w Niemczech.
BUAK, czyli Bauarbeiter Urlaubs- und Abfertigungskasse to kasa urlopowa pracowników budowlanki na obszarze Austrii. Organizacja prawa publicznego tego typu ma za zadanie wypłacać roszczenia urlopowe. Przepisy jasno wskazują, że pracodawca musi co miesiąc odprowadzać składkę urlopową. Jej wysokość zależy głównie od rodzaju wykonywanej pracy i stawki godzinowej wynagrodzenia danego pracownika. Z pomocą składek do BUAK, osoby pracujące w branży budowlanej w Austrii, nie tracą prawa do urlopu niewykorzystanego. Jeżeli zamierzamy odzyskać swoje pieniądze, zawsze możemy liczyć na wsparcie specjalistów z biura podatkowego. Eksperci wskażą nam, jakie dokumenty należy przygotować i jak korzystać ze swoim praw w przypadku pracy poza granicami Polski.
Sporym zainteresowaniem wśród osób mieszkających w Niemczech cieszy się Kindergeld 2025. W nowym roku ma wejść w życie znaczna reforma systemu pomocy dla rodzin, gdyż dotychczas występowały różne problemy z tym rozwiązaniem. Najważniejszym celem wspomnianej propozycji jest uroszczenie i zintegrowanie różnych form wsparcia pieniężnego, które dotychczas bywały rozproszone. Kindergrundsicherung połączy zatem świadczenia takie jak Kindergeld, Kinderzuschlag i wsparcie z tytułu Burgergeld w jedno, przejrzyste rozwiązanie. Reforma powstała z myślą o zwiększeniu dostępności takiej pomocy dla każdej uprawnionej osoby, bez względu na możliwości administracyjne i sytuację życiową. Poza tym docenić trzeba zmniejszenie biurokracji i usprawnienie procedury składania formularzy, co zachęci więcej osób do korzystania ze świadczeń. Jest to bez wątpienia kluczowy aspekt prowadzący do większej sprawiedliwości społecznej i różnych szans dla każdego dziecka mieszkającego w Niemczech.
Renomowane biuro podatkowe zapewnia nam wsparcie w różnorodnych zagadnieniach i przepisach dotyczących pracy i życia w innych krajach europejskich.