Zamknij

Umowa darowizny samochodu - co warto wiedzieć?

artykuł sponsorwany + 11:41, 24.06.2024 Aktualizacja: 11:42, 24.06.2024

Umowa darowizny samochodu jest pewnym rodzajem umowy, która pozwala bezpłatnie przekazać świadczenie na rzecz osoby obdarowanej. Przepisy nie wskazują na ograniczenia w związku z osobą obdarowaną i przedmiotem darowizny. To oznacza, że może to być przykładowo auto lub pieniądze. Wszelkie zasady stosowania umowy darowizny zostały uregulowane w Kodeksie cywilnym. Co musimy wiedzieć o tym dokumencie? Co zawrzeć w umowie darowizny samochodu?

Umowa darowizny samochodu

Najlepiej jest, aby umowa darowizny samochodu została sporządzona w formie pisemnej. Dokument staje się ważny od chwili przekazania przedmiotu darowizny i przeniesienia prawa własności na osobę obdarowaną. Po spełnieniu tych warunków nie musimy martwić się podpisywaniem umowy u notariusza! O czym powinniśmy pamiętać? W umowie należy określić wartość samochodu, przy czym ustawa o podatku od spadków i darowizn wskazuje na opodatkowania nabywcy. Szczególną uwagę należy zwrócić wtedy, gdy to my jesteśmy osobami obdarowanymi, gdyż na nas ciąży obowiązek:

  • Złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym
  • Obliczenia wysokości spłaty podatku
  • Uiszczenia podatku, gdy jest on konieczny

Jeżeli darowizna jest przekazywana przez tą samą osobę więcej iż jeden raz, trzeba doliczyć wartość praw majątkowych i rzeczy nabytych w trakcie ostatnich 5 rok, poprzedzających rok ostatniej darowizny od tej samej osoby. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy

Darowizna w rodzinie

Zawierając umowę darowizny samochodu, warto zauważyć, że istnieją podmioty zwolnione z konieczności zapłaty podatku. Chodzi tutaj o małżonka, dzieci, wnuki, rodziców, pasierbów, rodzeństwo, dziadków oraz ojczyma i macochę. Są to osoby z grupy 0, zwolnione z podatku, jednakże nabycie własności należy zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego. Gdy wartość auta jest mniejsza niż kwota wolna od podatku (36 120 złotych), nie trzeba zgłaszać darowizny. W innej sytuacji powinniśmy skorzystać z odpowiedniego wniosku SD-Z2. 

Co powinno znajdować się w umowie darowizny samochodu?

Odpowiednio sporządzona umowa darowizny samochodu musi składać się z wielu istotnych informacji. Najważniejsze z nich to:

  • Data i miejsce zawarcia umowy
  • Oznaczenie stron umowy
  • Oznaczenie przedmiotu umowy, czyli marka auta, rok produkcji, numer silnika, jego pojemność, numer rejestracyjny i nadwozia
  • Określenie wartości darowizny
  • Oświadczenie darczyńcy odnośnie posiadania prawa własności pojazdu i braku zobowiązań wobec innych osób
  • Ustalenie terminu przekazania samochodu
  • Oświadczenie o przekazaniu auta przez darczyńcę i jego przyjęciu przez obdarowanego
  • Oświadczenie darczyńcy o liczbie przekazanych darowizn i stopniu pokrewieństwa
  • Określenie stron, jaka jest zobowiązana do opłacenia kosztów umowy
  • Określenie ilości sporządzonych dokumentów
  • Regulacja umowy przepisami Kodeksu cywilnego
  • Podpisy każdej strony umowy

Pamiętajmy o tym, że umowa darowizny pojazdu w rodzinie musi zostać sporządzona w dwóch egzemplarzach, po jednej dla każdej ze stron. Pominięcie jakiegoś składnika umowy darowizny może generować dodatkowe problemy, przykładowo w trakcie zgłaszania się do urzędu skarbowego. Zawsze warto dokładnie sprawdzić treść umowy, jeszcze przed podpisaniem.

Podsumowując, zauważyć trzeba, że umowa darowizny samochodu została precyzyjnie wskazana w przepisach prawnych. Powinniśmy postępować zgodnie z nimi i w razie wątpliwości omawiać je ze specjalistami. Bardzo często dochodzi do przekazywania darowizn w rodzinie, czyli w tzw. grupie 0, jaka jest zwolniona z opłaty podatku od darowizn. Jednakże w wielu przypadkach trzeba ten fakt zgłosić do urzędu skarbowego, tak aby potem nie mieć nieprzyjemności w tego tytułu. Okazuje się, że umowa darowizny może dotyczyć wielu przedmiotów i świadczeń, nie tylko pojazdów, lecz także np. pieniędzy. Na szczęście sporządzenie takiego dokumentu nie powinno nam sprawiać większych trudności, przy czym należy mieć na uwadze wszelkie istotne informacje dotyczące darowizny.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%