Zamknij

Przewodnik po butach górskich i trekkingowych

11:31, 23.02.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:34, 23.02.2024
Skomentuj

Wygodne buty trekkingowe są podstawą udanej wyprawy w góry. Problem pojawia się jednak na etapie wyboru idealnej pary. Liczba dostępnych modeli sprawia, że w natłoku specyfikacji, parametrów i marek obuwia górskiego bardzo łatwo można się pogubić. Na ratunek przychodzi jednak poniższy poradnik, dzięki któremu dowiesz się, w jaki sposób dobrać idealną parę butów do swoich potrzeb!

Cholewka niska czy wysoka?

Obuwie przeznaczone do hikingu i aktywności górskich można podzielić na kilka kategorii, jednak to właśnie wybór wysokości cholewki stanowi pierwszy etap podejmowania decyzji o zakupie konkretnej pary. Oba rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady – warto zatem dokonać bilansu potencjalnych korzyści jeszcze przed zapoznaniem się z parametrami technicznymi.

Buty trekkingowe z niską cholewką sprawdzają się znakomicie w sezonie wiosenno-letnim, kiedy to występuje ryzyko przegrzania stopy, a na szlakach rzadziej można spotkać błotniste i mokre podłoże. Tego typu obuwie dodatkowo nie tylko szybciej schnie, ale też jest znacznie lżejsze.

Z kolei buty z wysoką cholewką będą lepszym wyborem na jesień i zimę, kiedy to ryzyko przedostania się śniegu i wody do wnętrza butów jest wyższe.

Decydując się na zakup obuwia górskiego, warto zatem wziąć pod uwagę charakterystykę pory roku planowanej pod kątem wypraw górskich. Na stronie https://www.e-horyzont.pl/buty/buty-damskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-damskie.html znajdziesz szeroki wybór modeli damskich – zarówno z niską, jak i wyższą cholewką. Pokonywanie bieszczadzkich lub tatrzańskich szlaków będzie udane tylko wtedy, gdy posiadany typ obuwia jest dostosowany do warunków pogodowych i indywidualnych potrzeb!

Przepuszczalność materiału obuwia

Wielogodzinne wędrówki w górach są bardzo często związane z występowaniem przelotnych opadów deszczu. Fakt ten decyduje o tym, że rodzaj materiału wykorzystanego do stworzenia konkretnej pary odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu komfortu termicznego w trakcie całej podróży. Membrana Gore-Tex – a także inne technologie oparte na podobnych rozwiązaniach – znakomicie sprawdzają się w każdych warunkach atmosferycznych. Błona zlokalizowana wewnątrz konkretnej pary obuwia nie tylko odprowadza nadmiar potu na zewnątrz, ale też zabezpiecza przed przedostawaniem się wilgoci do środka buta. Warto zatem zwrócić uwagę na to, aby wybrana para posiadała rozwiązanie tego typu – nie bez powodu produkty AKU, Scarpa oraz Garmont, z asortymentem których możesz zapoznać się na stronie https://www.e-horyzont.pl/buty/buty-meskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-meskie.html, gwarantują swoim konsumentom pełną wodoodporność.

Podeszwa butów górskich – jaka powinna być?

Równie istotną rolę odgrywa w butach trekkingowych rodzaj podeszwy. Powinna ona charakteryzować się dużą wytrzymałością na czynniki mechaniczne oraz grubością, która ochroni stopę przed kontaktem z kamienistym podłożem szlaku. Dodatkowo ważną rolę odgrywa także przyczepność samej podeszwy do wilgotnych powierzchni, dzięki której zminimalizowane zostaje ryzyko poślizgnięcia się oraz upadku podczas trekkingu w deszczu, przed czym chronią między innymi buty z podeszwą Vibram.

Niektórzy producenci oferują miłośnikom gór dodatkowe rozwiązania, takie jak na przykład wysoko szyte języki oraz wstawki z oddychających materiałów. Warto jednak w pierwszej kolejności kierować się trzema podstawowymi parametrami, czyli:

  • wysokością cholewki,
  • obecnością membrany,
  • typem podeszwy.

Dopiero potem można zapoznać się z asortymentem najlepszych damskich i męskich modeli zaprojektowanych z myślą o trekkingach.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%