Zamknij

Kriolipoliza, czyli wymrażanie tkanki tłuszczowej – czy to bezpieczne?

art. sponsorowany + 08:31, 19.02.2024 Aktualizacja: 08:31, 19.02.2024

W ostatnich latach kriolipoliza stała się jedną z popularniejszych metod modelowania sylwetki. Podczas jednej wizyty za jej pomocą jesteśmy w stanie pozbyć się nawet 20-25% tkanki tłuszczowej z wybranej partii ciała i to bez utraty jędrności skóry. Osoby rozważające wykonanie tego zabiegu często zastanawiają się, czy kriolipoliza jest bezpieczna. O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy specjalistę medycyny estetycznej z Kliniki Neonia.

- Jaka jest zasada działania kriolipolizy?

Kriolipolizę możemy inaczej nazwać kontrolowanym wymrażaniem tkanki tłuszczowej. Ludzkie komórki tłuszczowe są znacznie bardziej podatne na działanie niskiej temperatury niż otaczające tkanki, w tym w szczególności skóra. To właśnie ta właściwość pozwala nam w sposób selektywny oddziaływać na nadmiar tłuszczu. Sam proces likwidowania depozytów tłuszczu jest powolny i stopniowy, dlatego ostateczne efekty zabiegu są możliwe do oceny po kilku tygodniach. Choć niektórzy woleliby pewnie widzieć rezultaty od razu, taki „efekt wow” wcale nie jest korzystny. Skóra nie ma czasu się obkurczyć i tworzy luźne, nieestetyczne fałdy. Sama kriolipoliza opiera się na naturalnych procesach fizjologicznych. Temperatura -9 stopni Celsjusza uszkadza adipocyty, co doprowadza do lokalnego stanu zapalnego z uwalnianiem cytokin. Wskutek tego ostatecznie dochodzi do apoptozy, czyli kontrolowanej śmieci komórek.

- Jakie obszary ciała można poddać kriolipolizie?

Najwyższej klasy sprzęt do kriolipolizy pozwala nam likwidować nadmiar tkanki w niemal każdym obszarze ciała dzięki swoim doskonałym parametrom bezpieczeństwa i dostępności głowic w różnych kształtach i rozmiarach. Zabieg wykonujemy więc na brzuchu, biodrach, udach, pośladkach, boczkach, ramionach, nad kolanami i na plecach. Jest to również jedna z metod usuwania podwójnego podbródka. Urządzenie, którym dysponuje nasza klinika, jest wyposażone w aż osiem głowic, co pozwala jednocześnie działać w dwóch różnych rejonach ciała.

- Czy kriolipoliza jest bezpieczna?

Jest to jedno z najczęstszych pytań, jakie pada w moim gabinecie podczas konsultacji przedzabiegowych. Niektóre klientki obawiają się odmrożeń, a także wpływu zabiegu na gospodarkę lipidową i funkcję wątroby. Na szczęście o kriolipolizie wiemy naprawdę dużo - na jej temat przeprowadzono setki badań naukowych. Płyną z nich jednoznaczne wnioski, że wymrażanie tłuszczu to bezpieczna i skuteczna metoda modelowania sylwetki. Przede wszystkim zabieg nie wymaga naruszania ciągłości powłok – fałdy skórne są zasysane między rolki urządzenia i poddawane działaniu niskiej temperatury. Jednocześnie nie ma ryzyka urazów termicznych, ponieważ obszar zabiegowy zostaje zabezpieczony ochronną folią. Nie wykazano też, aby kriolipoliza wpływała niekorzystnie na pracę narządów wewnętrznych i metabolizm. Ewentualne skutki uboczne są delikatne i przejściowe. Należą do nich głównie zaczerwienienie i lekki obrzęk.

- Czy kriolipoliza to zabieg dla każdego?

Z całą pewnością kriolipolizy nie wykonujemy u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przeciwwskazaniem są również stany zapalne i rany skóry na obszarze, który ma być poddany zabiegowi. Wymrażaniu tkanki tłuszczowej nie powinny poddawać się również osoby z neuropatiami, dysfunkcją wątroby lub nerek, niektórymi chorobami naczyniowymi, zaawansowaną cukrzycą, chorobą nowotworową, łuszczycą oraz z wszczepionym rozrusznikiem serca. Wszystkie te kwestie są weryfikowane przez specjalistę medycyny estetycznej podczas wizyty.

- Czego nie można robić po kriolipolizie?

Kriolipoliza wykonana w Krakowie w naszej Klinice pozwala od razu powrócić do normalnej aktywności, jednak rzeczywiście jest kilka zaleceń, o których należy pamiętać. Przez pierwsze dni po zabiegu należy przyjmować duże ilości płynów, to znaczy co najmniej 2-3 litry. W tym okresie powinno się również zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego, gorących kąpieli i wizyt w saunie. Opalanie jest przeciwwskazane przez 4 tygodnie. Wszystkim klientkom i klientom poddającym się kriolipolizie gorąco polecamy endermologię, czyli masaż podciśnieniowy poprawiający krążenie limfatyczne. Warto też oczywiście wdrożyć zdrową dietę oraz regularną aktywność, aby efekty zabiegu były trwałe. Jeśli uznamy, że sylwetka nadal wymaga modelowania, po 2-3 miesiącach można powtórzyć kriolipolizę lub też wybrać inną metodę, na przykład falę uderzeniową, falę radiową czy lipolizę iniekcyjnąhttps://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/lipoliza-iniekcyjna/ .

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%