Z dotychczasowych ustaleń wynika, że członkowie grupy mieli zajmować się fikcyjnym obrotem odpadami, fałszowaniem dokumentów oraz przestępstwami podatkowymi. Do procederu wykorzystywano nierzetelne Karty Przekazania Odpadów, co pozwalało na ukrywanie rzeczywistych miejsc składowania i transportu niebezpiecznych materiałów.
W ramach działań przeprowadzono 14 realizacji, w których zatrzymano łącznie 46 osób. W operacji, obok funkcjonariuszy CBŚP z Bydgoszczy, uczestniczyli także funkcjonariusze Zespołów Specjalnych CBŚP, Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie, a także inspektorzy WIOŚ z Bydgoszczy i GIOŚ z Warszawy.
[FOTORELACJANOWA]207[/FOTORELACJANOWA]
Wśród zatrzymanych znajduje się osoba podejrzana o wystawienie ponad 600 fikcyjnych faktur VAT na łączną kwotę przekraczającą 11 milionów złotych. Inni zatrzymani mieli uczestniczyć w nielegalnym transporcie odpadów niebezpiecznych na składowiska przeznaczone do przyjmowania wyłącznie odpadów innych niż niebezpieczne.
Prokuratura łącznie postawiła ponad 17 tysięcy zarzutów. Czterem osobom zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, 44 udział w tej grupie, a 15 osobom – pranie pieniędzy. Zarzuty dotyczą również naruszeń przepisów środowiskowych oraz fałszowania dokumentów.
Na wniosek prokuratury, sąd zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec 13 podejrzanych. Sprawa ma charakter rozwojowy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz