Zamknij
REKLAMA

Podróż w czasie. Zobacz, jak dawniej wyglądała Pakość

10:02, 13.11.2019 | #ZawszeNaCzasie
Skomentuj fot. OKiT Pakość
REKLAMA

Piątkowy wieczór w OKiT upłynął pod znakiem wernisażu wystawy dawnych fotografii oraz pocztówek, które przedstawiają Pakość na przełomie XIX i XX wieku.

Wystawę "Roz kiedyś w Pakości" otworzył  Sebastian Witkowski - dyrektor Ośrodka Kultury i Turystyki. Opowiedział o powstawaniu ekspozycji i złożył podziękowania osobom, które przyczyniły się do jej powstania.

Kolekcję pocztówek, która srała się inspiracją do stworzenia wystawy udostępnił Janusz Błaszak ,a zdjęcia Pakości Zygmunt Groń - burmistrz Pakości oraz Zbigniew Wojciechowski. Podziękowania złożono również Joannie Błaszak, Wiesławowi Nurskiemu, Henrykowi Mielcarkowi, Andrzejowi Stachowiakowi, Marcinowi Zalewskiemu, Bogusławowi Kawce, Hubertowi Grupie i Januszowi Bednarskiemu za okazaną pomoc w organizacji wystawy. Te szczególne otrzymał Arkadiusz Fryszka za projekt i stworzenie tej ekspozycji.

Zwiedzający mogli przenieść się - choć na chwilę - na pakoski rynek, na którym tętniło targowe życie i nie było jeszcze ratusza, mogli pospacerować wzdłuż pięknie utrzymanej i zagospodarowanej Noteci z portem rzecznym, a patrząc na budynki cukrowni „Union” z łezką w oku powspominać czasy K.Z.P.L. „Linum” w Pakości. Uwagę przyciągały nie tylko zdjęcia dawnej Pakości ale można było też obejrzeć pałace i dwory oraz inne ciekawe miejsca w Kościelcu, Wielowsi, Rybitwach czy Jankowie.Oprócz dawnych zdjęć i pocztówek można na wystawie zobaczyć makietę dawnej stacji kolejowej w Pakości i oryginalny mundur kolejarski z tamtych lat, zabytkową, ale w pełni działającą dzielarkę do bułek, oraz otrzymać pamiątkową pocztówkę z pieczęcią w oryginalnie zaaranżowanym punkcie pocztowym.

Ekspozycja wzbudziła wiele pozytywnych emocji i spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem zwiedzających. Nie zabrakło też dyskusji na temat o tym, jak dawniej wyglądała Pakość, co zostało dzisiaj, a co zniknęło już bezpowrotnie.

Wystawa będzie czynna do 6 grudnia w godzinach pracy Ośrodka Kultury i Turystyki.

[ZT]659[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA