Zamknij

Uroczystą akademią uczcili 101 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

20:25, 08.11.2019 #ZawszeNaCzasie Aktualizacja: 20:38, 08.11.2019
Skomentuj fot. UM Pakość fot. UM Pakość

Zgodnie z tradycją społeczność Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego uczciła 101 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczysta akademia oraz przedstawienie przygotowane przez nauczycieli oraz uczniów szkoły upamiętniło ważne dla nas wszystkich wydarzenia historyczne w dziejach naszego narodu. Odśpiewano również hymn państwowy.

W apelu udział wzięli: sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasz Schreiber, wiceprzewod­niczący Rady Powiatu Ino­wrocław­skiego Ryszard Jagodziń­ski, radny Powiatu Ino­wrocław­skiego Marek Knop, bur­mistrz Pako­ści Zyg­munt Groń, prze­wod­niczący Rady Miej­skiej w Pako­ści Michał Siem­bab, zastępca bur­mistrza Pako­ści Szymon Łep­ski, radni Rady Miej­skiej w Pako­ści, kierow­nik referatu Oświaty Kul­tury i Promocji gminy Mariusz Jarzynow­ski, prezes Koła Związku Kom­batan­tów RP i Byłych Więź­niów Politycz­nych Andrzej Klich, dyrek­torzy placówek oświatowych, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie.

- Pakość – nie­zwykle piękna nazwa, nie­zwykle pol­ska. Bar­dzo trudna do wymówienia dla zagranicz­nych gości, ze względu na literę ś i ć. Ale pamiętamy, że jesz­cze 101 lat temu, zaborcy, starali się ją wymieniać Pakosh. Zaborcy starali się, ograbić Pol­skę z naszej tradycji, z naszej kul­tury, z naszego języka. Starali się zger­manizować lud­ność, starali się wyprzeć zwyczaje. Miesz­kańcy Pako­ści im tego nie ułatwiali. Pamiętamy o wydarzeniach w Kal­warii Pakoskiej w roku 1864, kiedy kal­waryj­skie obchody nabrały takiego wymiaru patriotycz­nych manifestacji. Ale żeby coś się zmieniło, żeby Pol­ska znowu była Pol­ską, żeby wróciła na mapę świata, musiały minąć 123 lata zaborów. (…) Ale jeżeli się spo­tykamy, jeżeli świętujemy ten dzisiej­szy dzień to po to, by przede wszyst­kim oddać hołd. Hołd wszyst­kim bohaterom walki o nie­pod­ległość. (…) Pamiętamy o wszyst­kich, którzy oddawali swoje życie, pamiętamy o tych którzy prze­lewali krew na róż­nych polach bitew, o miesz­kań­cach Pako­ści wal­czących w powstaniu wiel­kopol­skim, o miesz­kań­cach Śląska bijących się o wol­ność w postawaniu śląskim i wielu wielu innych. Wol­ność nie jest dana nigdy raz na zawsze, o wol­ność i nie­pod­ległość trzeba wal­czyć każ­dego dnia. Dziś Pol­ska fak­tycz­nie jest wolna i możemy świętować takie wspaniałe wydarzenia. Ale może to robić, pamiętając że nie raz cel tego był naj­wyż­szy, bez tego tak naprawdę wol­ność nie miałaby dzisiaj sensu. Mamy to wiel­kie szczę­ście, że żyjemy w czasach gdy o wol­ność nie musimy wal­czyć zbroj­nie, że nie musimy ginąć za wol­ność jak nasi ojcowie, dziadowie i pradziadowie. Ale tym bar­dziej musimy pamiętać i doceniać jak wiel­kie mamy szczę­ście. Ta pamięć, która ma wymiar takich wspaniałych uroczysto­ści jak ta. To wydarzenie pokazuje, że pamiętamy, to spo­tkanie dzisiej­sze pokazuje, że nie zapominamy i jesteśmy wdzięczni za wol­ność. Cześć i chwała Bohaterom! — powiedział poseł na Sejm Łukasz Schreiber.

Podczas uroczystości poseł Łukasz Schreiber otrzymał od burmistrza Zygmunta Gronia upominek wraz z gratulacjami wysokiego wyniku w wyborach.

[ZT]743[/ZT]

 

(#ZawszeNaCzasie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%