Zamknij

Na sympozjum naukowym dyskutowali o wyjątkowej Kalwarii Pakoskiej

Mirosław AmonowiczMirosław Amonowicz 13:51, 09.06.2018 #ZawszeNaCzasie Aktualizacja: 13:55, 25.06.2018
Skomentuj Fot. OKiT Pakość Fot. OKiT Pakość

Kalwaria Pakoska to główny temat sympozjum naukowego, które odbyło się 8 czerwca w Ośrodku Kultury i Turystyki. Konferencję pt. „390 lat Kujawskiej Jerozolimy” zorganizowali Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Klasztor Zakonu Braci Mniejszych oraz Ośrodek Kultury i Turystyki w Pakości.

Zebranych gości przywitał kustosz Kalwarii o. Kamil Paczkowski, następnie głos zabrał burmistrz Wiesław Kończal zaznaczając jakie ogromne znaczenie ma nasza Kujawska Jerozolima.

Jako pierwszy swój wykład wygłosił prof. dr hab. Adam Sikora, który zwrócił uwagę na lokalizację, poszczególne miejsca na Kalwarii Pakoskiej w świetle miejsc w Jerozolimie wskazanych przez mnicha Adrychomiusza i uwzględnionych w założeniach topograficznych pakoskiej Kalwarii.

[ZT]137[/ZT]

Następnie dr hab. Elżbieta Bilska-Wodecka przedstawiła fenomen i funkcjonowanie kalwarii europejskich na początku XXI wieku, zwróciła uwagę na Kalwarię Pakoską w kontekście innych kalwarii znajdujących się w Polsce i Europie. Dr hab. Dariusz Karczewski przedstawił zebranym początki Kalwarii Pakoskiej i Klasztoru Franciszkanów. W dalszej części sympozjum prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski opowiedział o Szlaku Jakubowym i wybranych przejawach kultu Św. Jakuba Większego w Polsce, a dr Emilia Ziółkowska omówiła architekturę Kalwarii, jak Kalwaria Pakoska prezentuje się na tle innych Kalwarii. Na zakończenia Prezes Fundacji Kalwaria Pakoska Anna Grupa omówiła dotychczasową działalność fundacji oraz plany na przyszłość. Sympozjum zakończyła wspólna dyskusja i pytania zadawane przez uczestników.

O godz. 16.00 w Kościele p.w. Św. Bonawentury odbył się koncert muzyki dawnej i kultury dworu polskiego na tle dziedzictwa europejskiego aż do współczesnej literatury chóralnej zespołu Musica Antiqua Inovroclaviensis. Renesansowe kostiumy, subtelna muzyka i historyczne instrumenty oraz tańce z dworów Europy pozwoliły poczuć klimat dawnych epok.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%