Zamknij

Blachodachówka panelowa – porównanie blachodachówek panelowych dwumodułowych z pan

18:43, 22.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:44, 22.06.2022
Skomentuj

Blachodachówki panelowe, nowoczesny odpowiednik arkuszy z blachy ciętej na miarę, są wygodnym i szybkim w montażu materiałem na dach. Nic dziwnego, że szybko na dobre zadomowiły się wśród innych materiałów budowlanych, a producenci zaskakują coraz ciekawszymi modelami, które umożliwiają wykorzystanie ich na domach budowanych niemal w każdym stylu.

Blachodachówki panelowe mają wiele zalet, ale nie są sobie równe pod względem trwałości i wielkości, różnią się nawet sposobem przygotowania pod nie konstrukcji i układania paneli na dachu. Z punktu widzenia inwestora liczy się głównie efekt, jaki tworzą na dachu, dopełniając charakter budynku. Warto wiedzieć, jakie ten rodzaj pokrycia dachowego daje możliwości i ograniczenia.

Czym różnią się blachodachówki panelowe?

Blachodachówki panelowe produkowane są w formie niewielkich, dopasowanych do siebie modułów, które tworzą na dachu określony wzór. Ich wielkość różni się nieznacznie w zależności od producenta i modelu. Ze względu na swój format są łatwiejsze w transporcie, przenoszeniu i docinaniu. Sposób przetłoczenia blachy pozwala na osiągnięcie bardzo różnych efektów: blachodachówka panelowa może przypominać gont drewniany, dachówkę profilowaną albo płaską, lub wręcz tworzyć nowy efekt, którego nie oddają dachówki ceramiczne czy betonowe.

Na trwałość paneli wpływa dobór i grubość warstwy ochronnej – największą ochronę przed rdzewieniem blachy i fotostarzeniem koloru dają powłoki poliuretanowe (jak PURLAK i PURMAT firmy Blachy Pruszyński, 50 µm) oraz hybrydowe, poliestrowo-poliuretanowe (jak PURMAX, 40 µm). Stosowane w budownictwie od lat powłoki poliestrowe są cieńsze (25-35 µm) i zapewniają mniejszą ochronę.

Panele jednomodułowe i dwumodułowe – które wybrać?

Osoby przeglądające wiele modeli blachodachówek panelowych szybko zorientują się, że różnica w niektórych modelach polega również na wizualnym podziale panelu na dwa rzędy lub jeden, odpowiadające rzędom ułożonych na dachu dachówek. Przykładem blachodachówek jednomodułowych są modele PŁASKA PLUS i REGLE firmy Blachy Pruszyński, a dwumodułowych FIORD, SZAFIR i LOARA od tego samego producenta.

Wybór pomiędzy pojedynczym a podwójnym panelem wiąże się z kilkoma różnicami funkcjonalnymi, które warto mieć na uwadze:

  • blachodachówka dwumodułowa ma większą całkowitą powierzchnię krycia, czyli montaż przebiega nieco szybciej
  • panele jednomodułowe mają drobniejsze przetłoczenia lub nie mają ich wcale – wynika to z faktu, że ich mały rozmiar niesie za sobą mniejsze ryzyko odkształceń powstałych pod wpływem dużych zmian temperatur lub podczas montażu
  • blachodachówki jednomodułowe mają ograniczony wybór pod względem powłok ochronnych.

 

Montaż blachodachówek jednomodułowych i dwumodułowych – czym się różni?

Rozmiar paneli jedno- i dwumodułowych wymaga również innego podejścia do montażu na dachu, które szczegółowo opisują instrukcje montażowe dostępne m.in. na stronach internetowych producentów. Zasadnicze różnice w montażu dotyczą:

  • rozstawu łat: musi być dostosowany do długości paneli (np. FIORD 350 mm, PŁASKA PLUS 320 mm, REGLE 370 mm);
  • obróbki przy okapie: blachodachówki jednomodułowe montuje się do listwy zaczepowej zamontowanej metodą „obróbki w rynnę”; dodatkowo w pasie nadrynnowym wysokość deski na pasie okapowym powinna wynosić 32 mm, a wysokość pierwszej łaty 25 mm, aby umożliwić prawidłowy montaż haków nakrokwiowych pod pierwszą łatą;
  • montażu wentylacyjnej łaty okapowej, której zadaniem jest usprawnienie przepływu powietrza pod połacią: w blachodachówkach jednomodułowych (REGLE, PŁASKA I PŁASKA PLUS) nie można jej zamocować;
  •  sposobu układania paneli: jednomodułowe pokrycie należy montować od prawej lub lewej strony, ale zawsze z pewnym przesunięciem, aby nie wystąpiły potem poprzeczne linie na dachu, które wyglądają nieestetycznie, podczas gdy panele dwumodułowe można układać na trzy sposoby (od prawej, od lewej lub na zakładkę)

Blachodachówki panelowe jednomodułowe i dwumodułowe mają swoje możliwości i ograniczenia. Dlatego wybór określonego modelu blachodachówki panelowej powinien być skonsultowany z firmą dekarską, która ma doświadczenie w budowaniu dachów blaszanych, a nawet specjalizuje się w dachach konkretnego producenta. Podczas spotkania inwestor powinien możliwie szeroko opowiedzieć o swoich oczekiwaniach, sposobie wykorzystania poddasza, lokalizacji domu i stylu wykończenia, który jest mu najbliższy. Pozwoli to dekarzowi wykluczyć pewne rozwiązania i modele, oraz skupić się na tych, które pozwalają najbardziej zbliżyć się do jego wizji idealnego, wymarzonego domu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%