Zamknij

Jaka farba podkładowa będzie najlepsza do malowania sprzętu rolniczego?

19:56, 25.01.2022 Materiały partnera Aktualizacja: 19:57, 25.01.2022

W codziennej pracy rolnika często trudno dostrzec pojedyncze sygnały świadczące o zużyciu eksploatacyjnym sprzętu. Pierwsze objawy ujawniają się dopiero po pewnym czasie, gdy maszyna działa mniej wydajnie lub na jej powierzchni pojawia się korozja. Oczywiście znacznie łatwiej naprawić ubytki powierzchniowe maszyny niż usterki silnika. Nie oznacza to jednak, że można pozwolić sobie na pominięcie kwestii ochrony zewnętrznych elementów konstrukcji. Ochrona maszyn rolniczych poprzez malowanie odpowiednią farbą podkładową i wykonywanie zabiegów konserwacyjnych to najlepsze zabezpieczenie przed wpływem czynników zewnętrznych oraz sposób na podniesienie wartości sprzętu.

W jaki sposób przygotować sprzęt do malowania?

Odpowiednie przygotowanie do zabiegu malowania to już połowa sukcesu. Jak mawiał pewien klasyk - 5 minut planowania pozwala zaoszczędzić godzinę pracy. Tak samo jest w przypadku zabiegów konserwacyjnych. Odpowiednie przygotowanie powierzchni to lepsze wchłanianie farby i większa efektywność w pokrywaniu metalowej warstwy ciągnika lub innej maszyny rolniczej. Dlatego warto wykonać następujące działania:

  • umyć dokładnie maszynę przeznaczoną do malowania,
  • pozbyć się wszelkich brudów i zanieczyszczeń — można do tego celu użyć myjki ciśnieniowej,
  • odtłuścić powierzchnię za pomocą rozpuszczalnika lub oczyścić ją przy pomocy innych metod (np. podczas zabiegu piaskowania lub szczotką do metalu).

Po pierwszym etapie przygotowań można zaopatrzyć się w podkład. Bardzo ważna jest też farba podkładowa chroniąca przed rdzą, która ma ostatecznie pokryć powierzchnię. Warto wybrać jej parametry, kolor i odcień.

Zadbanie o odpowiedni podkład

Farba do ciągnika często wymaga zastosowania podkładu, czyli wstępnego malowania farbą, która ma zabezpieczyć metalową powierzchnię przed korozją. Jeśli przygotowanie powierzchni przebiegło prawidłowo, to farba podkładowa powinna się przyjąć i nie będzie wymagała kilkukrotnego malowania. Jest to duża oszczędność czasu i zasobów materialnych. Szczególną uwagę warto poświęcić miejscom, które są trudne w pokrywaniu powłoką, np. zgięcia, nieregularne kształty oraz szczeliny.

Czym powinna charakteryzować się dobra farba przeciw korozji?

Farba do ciągnika musi wykazywać właściwości zabezpieczające metal. Tego typu produkty tworzą szczelną powłokę, która chroni powierzchnię metalową przed wilgotnym powietrzem, słońcem czy wiatrem. Emulsja powinna zawierać preparat, który zapobiega przed utlenianiem się metalu. Istnieją również farby do maszyn rolniczych, które nie potrzebuję podkładu i można je aplikować bezpośrednio na malowaną powierzchnię.

Zabezpieczenie ciała przed zabrudzeniami

Każda farba do maszyn rolniczych pozostawia ślad nie tylko na ciągniku, ale może też zabrudzić skórę. Są to trudne do całkowitego oczyszczenia czy sprania z ubrań ślady, którym lepiej jest zapobiegać niż później próbować usunąć przez wiele godzin. Nie mniej ważna jest ochrona dróg oddechowych przed toksycznymi substancjami. Warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież ochronną, okulary oraz nakrycie na głowę. Jest to istotne podczas używania sprzętu lakierniczego pod dużym ciśnieniem, którym wprawdzie łatwo rozprowadza się farbę, ale równie łatwo się pobrudzić.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%