Zamknij

Wyrok TSUE pomoże frankowiczom w sądach

10:09, 08.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:30, 08.09.2022

Już niebawem, bo 8 września ogłoszony zostanie przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyrok, który dotyczy trzech spraw o sygnaturach: C-80/21, C-82/21 oraz C-82/21. Wszystkie z nich dotyczyć będą polskich Frankowiczów, a co za tym idzie – dowiemy się, jakie konsekwencji wyrok TSUE franki przyniesie dla spraw frankowych oraz banków. Europejski Trybunał Sprawiedliwości już wielokrotnie wypowiadał się na temat spraw frankowych w podobnym zakresie i stanowisko to było zdecydowanie prokonsumenckie. Jakich dokładnie kwestii dotyczyć będzie jutrzejszy wyrok? Czy będzie on kontynuacją już wykształconej linii orzeczniczej? Na jakie pytania odpowie TSUE?

TSUE 8 września frankowicze – czy wyrok coś zmieni?


Orzeczenie TSUE w zakresie powyższych pytań miało zostać wydane już w dniu 17 marca 2022 r., ale Europejski Trybunał Sprawiedliwości zadecydował o przesłuchaniu stron sporu, a także o przedstawienie stanowiska KE oraz rządów Państw: Finlandii, Hiszpanii oraz Polski. Warto pamiętać jednocześnie, iż odroczenie wspomnianego wyroku nie będzie miał związku ze zmianą linii orzeczniczej TSUE, a wcześniejsze orzeczenia wskazują na korzyść frankowiczów. Nadchodzący TSUE wyrok prawdopodobnie ugruntuje jeszcze bardziej pozycję frankowiczów na parkiecie sądowym, a tym samym zmniejszą szansę banków na wygrane. 


TSUE 8 września frankowicze – co zmieni ważny wyrok TSUE franki?


Zadane pytania prejudykcyjne do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości stanowią temat, który stale powraca podczas rozpatrywania spraw frankowych, a kolejne orzeczenie, które potwierdzi dotychczasową linię orzeczniczą jedynie pomoże sądom krajowym w rozpatrywaniu spraw szybciej i z większą pewnością. Jak podkreślają prawnicy reprezentujący Kancelarię Frejowski CHF, nie ma wątpliwości co do tego, że sądy mogą dokonywać modyfikacji umów, które zawierają klauzule abuzywne. To właśnie dyrektywa unijna 93/13 pozwala na zastępowanie niedozwolonych mechanizmów średnim kursem NBP. Niezależnie także od wyroku frankowicze nie powinni się przejmować o kwestię przedawnienia roszczeń, bowiem bieg 10-letniego okresu przedawnienia roszczeń nie może się rozpocząć, jeśli kredytobiorca nie wie o nieuczciwym charakterze swojej umowy kredytowej. 
W opinii Kancelarii Frejowski CHF,  wyrok TSUE franki pogrąży jeszcze bardziej banki w przegranych sprawach frankowych, bowiem od zawsze wiadomo, iż sądy krajowe zobowiązane są uwzględniać stanowisko oraz orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w rozpatrywaniu spraw frankowych. Spodziewamy się, iż orzeczenie to pozwoli na znaczne przyśpieszenie rozstrzygania spraw frankowych, dzięki rozwianiu tych znaczących wątpliwości. 


TSUE frankowicze 2022 – czy wyrok jeszcze bardziej umocni pozycję frankowiczów w sądach?


Wszelkie znaki na niebie i ziemi, ale i w wykładni prawa oraz funkcjonujących już orzeczeń wskazują, iż 8 września 2022 roku będzie dla frankowiczów kolejnym ważnym dniem, który nie wywróci orzecznictwa do góry nogami, ale na pewno dołoży kolejną cegłę do budowli ochrony prawnej poszkodowanych frankowiczów. 
Kancelaria frankowa Inowrocław jest przekonana o tym, iż po orzeczeniu TSUE duża część frankowiczów zdecyduje się na pójście do sądu, bowiem będzie to kolejny sygnał i to od samego Trybunału Sprawiedliwości, iż pozwanie banku jest zasadne. 
Skontaktuj się z Kancelarią Frejowski CHF oraz skorzystaj z narzędzia, jakim jest kalkulator frankowy, aby dowiedzieć się, ile można odzyskać od banku już dzisiaj!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%