Zamknij

PORADY PRAWNE: Nie spłacam kredytu. Co mi grozi?

14:59, 14.05.2019 #ZawszeNaCzasie Aktualizacja: 15:03, 14.05.2019
Skomentuj

Po krótkiej przerwie wracamy z cyklem porad prawnych adwokata Łukasza Popławskiego.

Pytanie: Jakiś czas temu wziąłem kredyt w banku, którego nie spłacam. Bank złożył do Prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa na swoją szkodę. Dodatkowo w postępowaniu badana jest kwestia autentyczności złożonego przeze mnie zaświadczenia o zarobkach. Leczę się psychiatrycznie. Mam stwierdzoną schizofrenię. Czy to może mieć wpływ na toczące się postępowanie?

- niepoczytalność

W Polsce, możliwość pociągnięcia sprawcy czynu zabronionego do odpowiedzialności karnej i orzeczenie wobec niego kary, opiera się na zasadzie winy. Nie popełnia przestępstwa, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem. Niepoczytalność jest więc okolicznością wyłączającą winę. Musi ona występować w dacie czynu, a więc w momencie w którym sprawca realizował znamiona czynności sprawczych czynu zabronionego. Stwierdzenia niepoczytalności stanowi negatywną przesłankę procesową, tj. konieczność umorzenia takiego postępowania. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona, Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. Pamiętać jednak należy, że przepisów w zakresie umorzenia postępowania lub możliwości nadzwyczajnego złagodzenia kary nie stosuje się, gdy sprawca wprawił się w stan nietrzeźwości lub odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć.

- badanie przez biegłych lekarzy psychiatrów

Jeżeli istnieją uzasadnione wątpliwości co do poczytalności sprawcy,- a więc jak na przykład w Pana sytuacji tj. w sytuacji zdiagnozowanej choroby psychicznej,- Prokurator, lub w późniejszym etapie Sąd,- wyda postanowienie w przedmiocie dopuszczenia dowodu z opinii dwóch biegłych lekarzy psychiatrów na okoliczność stanu Pana zdrowia psychicznego, w szczególności poprzez udzielenie odpowiedzi na pytanie czy w chwili zarzucanego Panu czynu mógł Pan rozpoznać jego znaczenie i pokierować swoim postępowaniem oraz jaki jest Pana aktualny stan zdrowia psychicznego i czy może Pan brać udział w czynnościach procesowych i prowadzić obronę z sposób samodzielny i rozsądny. Od wyników tejże opinii, zależeć będzie dalsza możliwość prowadzenia przeciwko Panu postępowania karnego. Badanie takie, może być połączone również z obserwacją w zakładzie leczniczym.

- środki zabezpieczające

Wobec sprawcy, co do którego umorzono postępowanie o czyn zabroniony popełniony w stanie niepoczytalności lub w razie skazania za przestępstwo popełnione w stanie ograniczonej poczytalności, można stosować tak zwane środki zabezpieczające. Sąd może stosować te środki, gdy jest to konieczne, aby zapobiec ponownemu popełnieniu przez sprawcę czynu zabronionego. Środkami zabezpieczającymi są: elektroniczna kontrola miejsca pobytu; terapia; terapia uzależnień oraz pobyt w zakładzie psychiatrycznym. Czasu stosowania środka zabezpieczającego nie określa się z góry. Środek zabezpieczający i sposób jego wykonywania powinien być odpowiedni do stopnia społecznej szkodliwości czynu zabronionego, który sprawca może popełnić, oraz prawdopodobieństwa jego popełnienia, a także uwzględniać potrzeby i postępy w terapii lub terapii uzależnień. Sąd może zmienić orzeczony wobec sprawcy środek zabezpieczający lub sposób jego wykonywania, jeżeli poprzednio orzeczony środek stał się nieodpowiedni lub jego wykonywanie nie jest możliwe. Sąd uchyla środek zabezpieczający, gdy dalsze jego stosowanie nie jest już konieczne.

(#ZawszeNaCzasie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%