Zamknij

Lafarge wspiera lokalne społeczności

13:51, 16.06.2021 Miłosz Sadowski Aktualizacja: 13:52, 16.06.2021
Skomentuj Fot. nadesłana Fot. nadesłana

Przekazanie kruszywa pod utwardzanie dróg w gminach Barcin, Dąbrowa i Pakość, działania na rzecz bioróżnorodności, szczepienia przeciw COVID-19 oraz wsparcie dla zakładów opieki zdrowotnej w Żninie i Barcinie – to tylko część potrzeb, na które Lafarge odpowiedział w minionym roku, pomimo utrudnień związanych z pandemią. Firma nadal chce rozwijać współpracę z lokalnymi społecznościami i już planowane są kolejne, wspólne inicjatywy.

Ostatnia Sesja Dialogu Społecznego to pierwsze, po tak długiej przerwie i trudnym dla wszystkich czasie, stacjonarne spotkanie w ramach rozwijania współpracy Lafarge w Polsce z lokalnymi społecznościami. Po wybuchu pandemii konsultacje odbywały się drogą korespondencyjną i mailową. Dzięki takiej formie, firma mogła kontynuować zaplanowane w ramach dialogu społecznego działania, które okazały się szczególnie ważne w tych trudnych czasach. Na spotkaniu Cementownia Kujawy i Zakład Górniczy Kujawy zadeklarowały dalsze wsparcie mieszkańców.

- Jako Lafarge w Polsce czujemy się częścią lokalnych społeczności, dlatego tak dużą wagę przykładamy do wsparcia wszelkich inicjatyw, które mają pozytywny wpływ na życie mieszkańców, rozwój regionu, bezpieczeństwo czy ochronę środowiska. Wierzymy, że dwustronny dialog pozwala poznać wzajemne punkty widzenia, oczekiwania i potrzeby, dlatego jest istotną częścią Strategii Zrównoważonego Rozwoju Lafarge. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie sprostać współczesnym wyzwaniom, szczególnie w niepewnych czasach, gdzie musimy się mierzyć np. z pandemią koronawirusa i jej konsekwencjami – mówi Marek Michalski, dyrektor Cementowni Kujawy Lafarge w Polsce.

Edukacja

Jednym z kluczowych projektów Cementowni Kujawy jest utworzenie kolejnej klasy patronackiej dla uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego. W lutym 2021 Lafarge wraz ze swoim partnerem firmą Elgra Engineering podpisały porozumienie z Zespołem Szkół Niepublicznych w Piechcinie, na mocy którego od września uczniowie będą się mogli się przyuczać do zawodu automatyka. Uczniowie będą realizowali działania pod okiem doświadczonych nauczycieli szkoły branżowej I stopnia, nauczycieli przedmiotów zawodowych, a także ekspertów firmy Elgra Engineering. To druga klasa patronacka w tej szkole, którą merytorycznie wspiera Lafarge. Firma w grudniu 2018 roku uruchomiła program pierwszej klasy patronackiej w zawodzie ślusarza, spawacza i mechanika.

W najbliższym roku Lafarge zorganizuje także zajęcia i warsztaty edukacyjne na temat przedsiębiorczości i bezpieczeństwa w Zespole Szkół w Barcinie, przy udziale pracowników Cementowni Kujawy. Firma zadeklarowała również pomoc w przeprowadzeniu zajęć o bezpieczeństwie dla dzieci w ramach ferii i wakacji. Aktywności te przewidziane były również w roku 2020, niestety w ich realizacji przeszkodziła pandemia. Ponadto w 2021 roku Lafarge włączy się w organizację zajęć edukacyjnych prowadzonych przez lokalne jednostki Straży Pożarnej z zakresu bezpieczeństwa oraz sfinansuje zakup materiałów i przyrządów szkoleniowych. W planach jest także współpraca ze służbami mundurowymi w zakresie prowadzenia akcji edukacyjno-informacyjnych promujących bezpieczeństwo na drodze. Dodatkowo, firma zakupi urządzenia oraz materiały dydaktyczne do nauki krawiectwa dla członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Piechcinie i włączy się w projekty edukacyjne lokalnych placówek oświatowych, stowarzyszeń oraz Biblioteki Miejskiej w Barcinie.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Jednym z istotniejszych w ciągu ostatniego roku wyzwań było wsparcie mieszkańców, pracowników zakładów Lafarge oraz placówek służby zdrowia podczas pandemii COVID-19. Cementownia Kujawy przekazała wsparcie Pałuckiemu Centrum Zdrowia oraz Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Barcinie w postaci środków ochrony indywidualnej niezbędnych do zabezpieczenia pacjentów oraz personelu. W sumie do placówek medycznych przekazano 410 kombinezonów ochronnych, 640 fartuchów barierowych oraz 8 opakowań masek ochronnych. Dodatkowo Zakład Górniczy Kujawy uczcił 1000 dni bez wypadku poprzez przekazanie 1000 szt. maseczek DOS w Barcinie. Dodatkowo, 2 czerwca na terenie Cementowni Kujawy odbyły się szczepienia zakładowe, na które zaproszono wszystkich pracowników i podwykonawców wraz z ich rodzinami. Łącznie zaszczepiono 360 osób.

Lafarge zadeklarował dalsze wsparcie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Barcinie oraz Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie. Firma zobowiązała się również do wsparcia lokalnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej poprzez m. in. wymianę wysłużonego sprzętu w celu podniesienia jakości niesionej pomocy, a także ujednolicenie Sygnałów Alarmowych w placówkach oświatowych. W celu poprawy warunków bezpieczeństwa, w planach jest także zakup dodatkowego oświetlenia drogowego dla sąsiadującej wsi Sadłogoszcz. W kolejnych latach firma planuje współpracę z SPZOZ przy organizacji miesiąca bezpieczeństwa i realizacji inicjatywy “Szkoła Dobrej Postawy”.

Infrastruktura

W 2020 roku firma partycypowała w remontach dróg w gminie Barcin. Prace drogowe zostały sfinansowane przez Gminę Barcin, natomiast Lafarge dostarczył materiały o wartości 30 tys. zł. Kruszywo zostało również przekazane na potrzeby utwardzenia parkingu przy kościele w Szczepanowie. Ponadto dostarczono 120 ton humusu, który został wykorzystany do nawożenia trawnika w przestrzeni koło kościoła. Kruszywo przekazano także do utworzenia plaży na bazie nurkowej. W sumie w roku 2020 na wsparcie lokalnej infrastruktury w Barcinie, Pakości oraz Dąbrowej przeznaczono około 5800 Mg kruszyw oraz około 16000 ton materiału nienormowego. Firma nadal będzie przekazywać kruszywo pod remonty nawierzchni dróg.

Lafarge zaangażował się również w pomoc przy likwidacji starego boiska sportowego na terenie Zespołu Szkół Niepublicznych w Piechcinie, nieodpłatne dostarczył materiały na realizację podbudowy pod ścieżkę rowerową na terenie Gminy Rogowo, a także, w ramach programu „Wspólnie dla regionu” wsparł remont sali terapii sensorycznej w szkole Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości.

Środowisko

W ciągu ostatniego roku w ramach nasadzeń kompensacyjnych w miejscowości Krotoszyn pracownicy Lafarge posadzili 50 drzew. W tym roku planowane jest nasadzenie dalszych 80 sztuk w miejscowości Piechcin. Firma zrealizowała także rekultywację techniczną wyrobisk po eksploatacji żwiru w miejscowości Wojdal.

- Rekultywacja takich terenów jest jednym z kluczowych elementów minimalizowania wpływu na środowisko przez branżę wydobywczą. Obecnie trwają prace rekultywacyjne na 2 wyrobiskach. Do końca 2021 zrewitalizujemy około 5 ha powierzchni używając około 160 tys. m3 mas ziemnych. Jako Lafarge mamy świadomość, jak istotną rolę odgrywają działania prośrodowiskowe, w tym rekultywacja, którą planujemy i uzgadniamy z samorządami już na etapie inicjowania inwestycji – podkreśla Hubert Włodarski, dyrektor Zakładu Górniczego Kujawy.

Lokalne społeczności

Z myślą o mieszkańcach Lafarge zakupił również pojemniki na zbiórkę plastikowych nakrętek w miejscowościach Sadłogoszcz oraz Barcin. Zebrane nakrętki zostaną przekazane odpowiednim fundacjom, które pozyskają w ten sposób środki na wsparcie lokalnych inicjatyw i swoich podopiecznych.

Firma zadeklarowała przekazanie produktów, które posłużą do budowy schodów prowadzących do Świętej Figury w Piechcinie, a także pomoc w rewitalizacji figurki w miejscowości Wilkowo.

(Miłosz Sadowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%