Zamknij

Sprzedałeś swój stary samochód? Nie zapomnij o tym, żeby to zgłosić!

19:09, 22.10.2018 Materiały partnera Aktualizacja: 19:10, 22.10.2018
Skomentuj

Gdy tylko nowy właściciel naszego starego pojazdu odjedzie nam już z pola widzenia, możemy sądzić, że o ile nie wystąpią między nami jakieś nieporozumienia, np. na skutek ewentualnych ujawniających się wad, sprawa jest zakończona i możemy skupić się na zakupie nowego. Tymczasem, jeśli zapomnimy o jednym drobnym obowiązku, jaki wiąże się z każdą sprzedażą samochodu, mogą czekać nas kłopoty.

Uniknij odpowiedzialności za cudze czyny

Nasz stary samochód nam się znudził, przestał odpowiadać naszym nowym potrzebom, albo po prostu rosnący poziom jego usterkowości spowodował, że dalsze jego utrzymanie uznaliśmy za nazbyt kłopotliwe. Na całe szczęście udało się znaleźć nabywcę, który zdjął nam problem z głowy, po czym spokojnie przystępujemy do poszukiwań nowego pojazdu. Tymczasem... na nasz adres przychodzi mandat. To nie wszystko: za zarejestrowane przez fotoradar przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h zdecydowano o odebraniu nam na trzy miesiące prawa jazdy! Jak to? Okazuje się, że to rezultat drogowych wyczynów obecnego właściciela naszego starego auta. Jakby i tego było mało, czekać może nas jeszcze kara za niewykupienie polisy OC. Nie wszyscy bowiem spieszą się z przerejestrowaniem swojego nowego nabytku. Wszytko to oczywiście da się wyjaśnić, jeśli tylko nie zgubiliśmy w międzyczasie umowy kupna-sprzedaży. Jednak zajmie to określony czas (zwłaszcza odzyskiwanie prawa jazdy będzie tutaj kłopotliwe) i będzie powodem niepotrzebnego stresu. A trzeba mieć świadomość, że wymienione sytuacje nie należą jeszcze do najbardziej nieprzyjemnych. Może się bowiem zdarzyć, że po zakupie nasz stary samochód zostanie użyty do przestępstwa. Potrzebne nam szturmowanie drzwi przez policję wczesnym rankiem? Lepiej więc tego typu zdarzeń po prostu uniknąć, zgłaszając fakt zbycia pojazdu.

Wszystko może być dziś proste

Ogromna część transakcji dotyczących pojazdów odbywa się dzisiaj dzięki serwisom, w których zamieszczane są ogłoszenia motoryzacyjne, takie jak np. okeno.pl. W ten sposób mamy szansę bez ponoszenia żadnych kosztów i w bardzo krótkim czasie dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych nabywców. W podobnie łatwy sposób możemy dokonać zgłoszenia zbycia samochodu, jeśli nie mamy ochoty na to, by fatygować się do urzędu. Trzeba posiadać profil ePUAP, gdzie wystarczy wypełnić stosowny formularz, a także umieścić skan umowy kupna-sprzedaży. Wówczas nie zajmuje to wiele czasu, a pozwala uniknąć ryzyka dużych kłopotów, mogących znacznie skomplikować życie, gdy np. na pewien czas stracimy uprawnienia do prowadzenia pojazdów – w dodatku w sposób niespodziewany i nie na skutek własnych drogowych przewinień.

Obowiązek zgłoszenia nabycia lub zbycia pojazdu w terminie 30 dni jest wskazany w art. 78 pkt.2 ustawy prawo o ruchu drogowym. Nie została określona żadna poważna kara za zaniedbanie tego obowiązku, ale, jak już wiemy, jego niedopełnienie może i tak nieść ze sobą dotkliwe konsekwencje.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%