Zamknij

Nawet najlepsze narzędzia nie pracują same. Analizę MES zostawiaj fachowcom

12:20, 28.08.2018 Materiały partnera Aktualizacja: 12:21, 28.08.2018
Skomentuj

Nowoczesne technologie informatyczne zrewolucjonizowały wiele dziedzin wytwórczości. Przy ich pomocy niezwykle łatwe do osiągnięcia stają się nawet te cele, które jeszcze stosunkowo niedawno wymagały ogromnych nakładów i poświęcenia dużej ilości czasu. Ze wszystkiego, co mamy dzisiaj do dyspozycji trzeba jednak umieć korzystać.

Rewolucja w projektowaniu i badaniu jest już za nami

Minęły już czasy, gdy każdy złożona konstrukcja winna sprostać wyśrubowanym wymaganiom jakościowym, wymagała niezwykle żmudnych prac badawczych, sprowadzających się do testowania fizycznie istniejących prototypów. Dziś nawet pierwszy z nich może być bardzo bliski doskonałości lub idealny dzięki możliwościom, jakie daje analiza MES. Polega ona na odwzorowaniu geometrii badanego obiektu przez nałożenie siatki obliczeniowej. Dzięki niej, bez budowy jakiejkolwiek konstrukcji będziemy w stanie znaleźć wszystkie jej słabe punkty, jako że poznamy m. in. wartości naprężeń, odkształceń, a także sił i przemieszczeń, czy rozkład temperatur. Metoda ta rozpowszechniła się już znacznie, wspomagając pracę dużej liczby konstruktorów i przedsiębiorstw. Pozwala im niskim kosztem projektować wyroby zdolne stawić czoła warunkom, w jakim przyjdzie im służyć, a jednocześnie pochłaniające w produkcji dokładnie tyle materiału, ile jest konieczne.

Oczywiste korzyści, jakie niesie ze sobą analiza MES. powodują, że w wielu bardziej złożonych pracach konstrukcyjnych badania tego typu są już nieodzowne, a rezygnacja z nich uniemożliwi sprostanie konkurencji. Wydaje się, że sięgnąć po nią łatwo.

Nie pozwól na żadną słabość Twojej konstrukcji

Powoli przywykamy do łatwości różnych aspektów prac konstrukcyjnych i wytwórczych. Początkujących z różnych przyczyn konstruktorów, którzy, np. przekwalifikowawszy się, nie odebrali gruntownego przygotowania i nie nabrali doświadczenia w innych, trudniejszych warunkach, może to skłaniać do dróg na skróty. Z wielkich możliwości analizy MES skorzystamy, jeśli należycie o to zadbamy. Im bardziej wyrafinowane są kształty badanej konstrukcji, tym bardziej trzeba pamiętać np. o tym, że drobne nawet zaokrąglenia usuwają kumulacje naprężeń, czy w ogóle o jakości wykonanej siatki. Jeśli ją zlekceważymy, rezultaty badania mogą być zafałszowane. Jak ją jednak zrobić? Gdzie powinna być gęsta, a gdzie niekoniecznie? Czy zawsze wystarczy, że wizualnie dobrze wygląda? Jak to ocenić? Gdzie jest właściwy złoty środek pomiędzy jej dokładnością, a czasem poświęconym na uzyskanie obliczeń? A potem zostaje nam jeszcze interpretacja wyników.

Pytań takich nie zadają sobie zajmujący się tym fachowcy, np. z wrocławskiej firmy Komes, przed którymi ani ta, ani wiele innych metod analitycznych nie ma żadnych tajemnic. Powierzywszy badania ludziom do tego przygotowanym, możemy być pewni, że uzyskane rezultaty dadzą nam wierny obraz właściwości obiektu.

Metoda Elementów Skończonych jest dziś nieodzowną pomocą w szeregu dziedzin. Warto wykorzystywać jej możliwości w pełni.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%